Środki czyszczące

Codzienne korzystanie z mebli skórzanych może uszkodzić delikatny materiał, jakim zostały obite. Wszelkie przybrudzenia stają się wówczas widoczne. Fotel lub kanapa nie prezentuje się wówczas tak okazale, jak jeszcze jakiś czas temu. A to przecież piękna, wypielęgnowana i gładka tkanina świadczy o jego elegancji.

Stąd też do pielęgnacji mebli skórzanych należy używać specjalnych środków czyszczących, które zabezpieczą materiał przed zabrudzeniami, a także pozwolą na pozbycie się istniejących już plam. W związku z tym zachęcamy do zaopatrzenia się w środki czyszczące do mebli tapicerowanych, które pozwolą na długo zachować świeżość skóry, a także uchronią ją przed kolejnymi zabrudzeniami. Jednak nawet wówczas należy pamiętać o kilku wskazówkach podczas pielęgnacji, które pozwolą na zachowanie mebli w nienagannym stanie przez wiele kolejnych lat:

UWAGA !
1. Zaschnięte plamy (resztki jedzenia, zabrudzenia po napojach) można usunąć przy pomocy łyżeczki. Pamiętaj jednak, by nigdy nie wykorzystywać do tego ostrych narzędzi: noża czy pilnika. Może to bezpowrotnie zniszczyć materiał.
2. Wylane na tapicerkę płyny należy usuwać poprzez dociskanie czystej ścierki lub papierowego ręcznika o właściwościach chłonnych. Nie wolno wcierać mokrych zabrudzeń, ponieważ rozprowadza to zabrudzenia na powierzchni mebla.
3. Zanim sięgniesz po środki do pielęgnacji mebli skórzanych, sprawdź ich działanie na niewielkim fragmencie materiału – najlepiej niewidocznym. Detergenty mogą zmienić barwę tkaniny.
4. Czyszczenie należy rozpocząć od brzegów zabrudzonej powierzchni, kierując się ku środkowej części plamy. Warto kierować ścierkę od szwu do szwu.
5. Należy mieć na uwadze, że środki czyszczące zawsze mogą nieco podniszczyć tkaninę, ponieważ posiadają bardzo silne składniki. Czasem jednak to jedyny sposób, by skutecznie pozbyć się zabrudzeń.
6. Podczas używania środków do pielęgnacji nie należy zbyt mocno naciskać na tkaninę. W ten sposób można ją nieopatrznie uszkodzić. Wystarczy, że delikatnie ją zetrzesz i wyszczotkujesz. Pozwól materiałowi wyschnąć. Potem pozostanie już tylko odkurzenie czyszczonej powierzchni i jej ponowne wyszczotkowanie.